|
Détails sur le produit:
Conditions de paiement et expédition:
|
| Nom du produit: | Pièces de machines minières WS85 PU Tension Screen Mesh (résistant à la corrosion ou à l'huile) | Mots clés: | Panneau d'écran en PU, panneau d'écran de déshydratation, WS85 |
|---|---|---|---|
| Épaisseur: | 20mm,30mm,40mm | Matériel: | Polyuréthane (unité centrale) |
| couleur: | Orange , Rouge , Vert , Jaune | Application: | Criblage de carrière |
| Vente de l'unité: | Article unique | Paquet: | carton ou boîte en bois |
| Mettre en évidence: | pu tension screen,WS85 tension screen,polyurethane tension screen |
||
Mining Machine Parts WS85 PU Tension Screen Mesh (Corrosion/Oil Resistant)
1)Description of Mining Machine Parts WS85 PU Tension Screen Mesh (Corrosion/Oil Resistant)
WS85 Polyurethane Mining Screen Mesh
Long - Lasting Polyurethane Dewatering Screen Panels
2) Key Features & Benefits of Mining Machine Parts WS85 PU Tension Screen Mesh (Corrosion/Oil Resistant)
| ✅ Durability: | 8–10x lifespan vs. steel, anti-abrasion, tear-resistant. |
| ✅ Efficiency: | Self-cleaning, anti-clogging, 30% energy saving. |
| ✅ Customization: | Aperture sizes (0.1–170mm), shapes, modular compatibility. |
| ✅ Certified: | Flame-retardant, non-toxic, ISO-compliant. |
3) Specification of Mining Machine Parts WS85 PU Tension Screen Mesh (Corrosion/Oil Resistant)
| Material | steel frame and polyurethane surface |
| Feature | WS85,Wear-resistant, efficient and easy to install |
| Thickness | 30mm, 40mm, 50mm |
| Opening size | Slot Width 0.1mm – 2.5mm |
| Screen Width | 305mm, 500mm and 515mm, others can be designed. |
| Screen length | 305mm, 610mm, 650mm, 915mm, 1200mm and 1220mm, others can be designed. |
| Connection type | WS85 |
| Application | * Mining: Ideal for grading iron ore, copper, limestone, and granite. * Coal Processing: Efficient dewatering and desliming in coal preparation plants. * Aggregates & Quarries: High-precision screening of sand, gravel, and crushed stone. * Recycling & Waste Management: Separation of construction debris and industrial waste. |
4) Images of Polyurethane Dewatering Screen Panel include:
A close-up of the Polyurethane Dewatering Screen Panel Pin&Legs showing :
![]()
![]()
![]()
![]()
5) Working Processing of Polyurethane Dewatering Screen Panel
![]()
6). Packaging & Logistics: Wooden box package.
![]()
7) Application of Polyurethane Dewatering Screen Panel
![]()
HUATAO Hot-Selling Polyurethane Product List as below:
| Urethane Screen | Tufflex Screen |
| Polyurethane Dewatering Screen Mesh | WS 85 Modular Screen |
| Polyurethane Screen Panels | Rotex Replacement Screens |
| Rubber Screen Panel | Vibrating Screen Mesh |
| Self cleaning Wire Mesh | Shale Shaker Screen |
![]()
Personne à contacter: Maple
Téléphone: +86 15103371897
Télécopieur: 86--311-80690567